🔜 Jeśli WIOSNA to tylko w HELIKONII Aldissa

Kolejną kwietniową premierą Vespera będzie Wiosna Helikonii Briana W. Aldissa, otwierająca słynną trylogię Helikonia. To epicka opowieść o świecie, w którym pory roku trwają setki lat i nieodwracalnie kształtują losy jego mieszkańców.

Helikonia to planeta znajdująca się w układzie podwójnym, krążąca po rozległej, niestabilnej orbicie wokół dwóch słońc – Bataliksy i Freyra. Jej cykl klimatyczny jest ekstremalny: epoki lodowcowe przechodzą w skwarne, duszne lata, a każda z tych epok trwa całe pokolenia. Wraz ze zmianą klimatu zmieniają się również dominujące na planecie cywilizacje. Podczas długich zim Helikonią rządzą ancipici – inteligentna, przypominająca demony rasa, odporna na mróz i trudne warunki. Gdy jednak temperatura zaczyna wzrastać, do głosu dochodzi humanoidalna rasa, której rozwój i ekspansja zwiastują kres władzy ancipitów. Pomiędzy tymi dwiema społecznościami trwa odwieczna walka o przetrwanie, a każda zmiana pory roku oznacza przewrót władzy i niemal całkowitą zagładę jednej z ras.

Nad wszystkim czuwa jednak jeszcze jedna siła – ludzie z Ziemi. Choć Helikonia leży około tysiąca lat świetlnych od Układu Słonecznego, jej historia jest uważnie obserwowana przez wysłanników z naszej planety. Przebywają oni na orbicie w Stacji Obserwacyjnej Avernus, rejestrując rozwój i upadek cywilizacji Helikonii. Jednak nigdy nie mogą zejść na jej powierzchnię – tajemniczy wirus, na który odporni są tylko mieszkańcy planety, sprawia, że każda próba kolonizacji kończy się śmiercią.

Brian W. Aldiss to jeden z najważniejszych pisarzy science fiction, twórca takich klasyków jak Cieplarnia, Non Stop, Mroczne lata świetlne czy Siwobrody. Jednak to właśnie Trylogia Helikonii pozostaje jego najbardziej monumentalnym dziełem. Wiosna Helikonii zdobyła w 1982 roku nagrodę BSFA dla najlepszej powieści, w 1983 roku Nagrodę Johna W. Campbella, a w 1984 roku prestiżową Nagrodę im. Kurda Lasswitza. Cały cykl jest często porównywany do Diuny Franka Herberta, Majipooru Roberta Silverberga oraz Hyperiona Dana Simmonsa, stanowiąc jedno z najambitniejszych literackich spojrzeń na ewolucję cywilizacji i wpływ otoczenia na rozwój inteligentnych form życia.

"Wiosna Helikonii" była już w Polsce wydawana dwukrotnie. Po raz pierwszy w 1989 roku w ramach serii "Fantastyka - Przygoda" Wydawnictwa Iskry, w 2008 ten tytuł przypomniało nieistniejące już Solaris, a teraz za całą trylogię zabiera się Vesper w ramach serii "Wymiary". Pierwszy tom będzie liczył 640 stron, za ilustrację okładkową odpowiedzialny jest Michał Loranc. Całość zamknięta w twardej oprawie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SPOWIEDŹ NIKOSIA ZZA GROBU | Tadeusz Batyr

CIEMNO, PRAWIE NOC | Joanna Bator