HISTORIE NIEZWYK艁E | J贸zef Jankowski 馃弲

* GROZA PRZEDWOJENNEJ POLSKI *

| 馃弲 recenzja wyr贸偶niona przez Redakcj臋 portalu NaKanapie.pl

Ostatnio dopad艂a mnie taka my艣l - swoj膮 drog膮, lepiej p贸藕no ni偶 wcale - 偶e im g艂臋biej zanurzam si臋 w odm臋tach grozy, tym mocniej obrywam przekonaniem, jak ma艂o wiem o tym gatunku literackim i jego przedstawicielach. Pami臋tam, jak bardzo by艂em podekscytowany, gdy po raz pierwszy przeczyta艂em zbi贸r opowiada艅 H.P. Lovecrafta, a potem teksty Stefana Grabi艅skiego zebrane przez Wydawnictwo Vesper. Szczeg贸lnie Grabi艅ski zrobi艂 na mnie wra偶enie, mo偶e dlatego, 偶e jego opowiadania by艂y mi bli偶sze, d藕wi臋cza艂y bardziej swojsko, znajomo. Inna rzecz, 偶e dzi艣, to nazwisko, to marka sama w sobie, cho膰 nazywanie go "polskim Poe" czy (jeszcze lepiej) "polskim Kingiem" uwa偶am za krzywdz膮ce, mo偶e nie dla samego Grabi艅skiego, bo jemu ju偶 wszystko jedno, ale dla jego tw贸rczo艣ci owszem. Ale zostawmy Stefana w spokoju, bo to nie on jest moim dzisiejszym bohaterem, a skupmy si臋 na innym przedstawicielu mi臋dzywojennej polskiej grozy - na J贸zefie Jankowskim.
 
Kim zatem by艂 J贸zef Jankowski? Na pewno pisarzem, ale r贸wnie偶 poet膮, dziennikarzem, t艂umaczem i okultyst膮. Wyda艂 blisko trzydzie艣ci tytu艂贸w i ponad dwadzie艣cia przet艂umaczy艂. Je艣li chodzi o przek艂ady, by艂y to g艂贸wnie publikacje niejakiego Paual S茅dira - francuskiego okultysty, mistyka i ezoteryka. S茅dir i Jankowski mieli wi臋c ze sob膮 wiele wsp贸lnego. Polski pisarz swoje zainteresowania tym co niewyja艣nione, tajemnicze i ukryte, zawar艂 w艂a艣nie w Historiach niezwyk艂ych, kt贸re pierwszy raz ukaza艂y si臋 drukiem w 1928 roku. Min臋艂y zatem 94 lata i Wydawnictwo IX przypomina nam ten zapomniany ju偶 tytu艂 oraz jego autora.
 
Na ksi膮偶k臋 sk艂ada si臋 a偶 szesna艣cie tekst贸w: pi臋tna艣cie opowiada艅 + jeden artyku艂, a ca艂o艣膰 otwiera bardzo obszerny, bo licz膮cy ponad siedemdziesi膮t stron wst臋p Micha艂a Pleskacza, przybli偶aj膮cy nam sylwetk臋 J贸zefa Jankowskiego. Dzi臋ki niej nie tylko poznacie tego przedwojennego pisarza, ale i lepiej zrozumiecie jego tw贸rczo艣膰, estetyk臋 i wra偶liwo艣膰.

Pi臋tna艣cie opowiada艅... Co je 艂膮czy? Na pewno pi臋kny, momentami wr臋cz poetycki j臋zyk, kt贸ry mi osobi艣ci sprawi艂 wiele przyjemno艣ci. Groza? R贸偶norodna i nie zawsze oczywista. Na pewno wp艂yw na odbi贸r niekt贸rych tekst贸w ma up艂yw czasu. Oczywi艣cie opowie艣ci o duchach s膮 nie艣miertelne i zawsze b臋d膮 straszy膰, ale Jankowski pisa艂 tak偶e o - jak sam to okre艣li艂 - "anomaliach duszy", na co sk艂ada艂o si臋 na przyk艂ad: lunatykowanie, halucynacje czy letarg. W jego czasach by艂y to zjawiska nie do ko艅ca zrozumia艂e, a cz臋艣膰 uwa偶a艂a to za co艣 nie do ko艅ca naturalnego, normalnego. I pewnie mieli racj臋, bo co jak co, ale chodzenie we 艣nie jest cholernie nienaturaln膮 rzecz膮.

J贸zef Jankowski w swoich Historiach niezwyk艂ych zgrabnie lawiruje pomi臋dzy groz膮, a innymi gatunkami i motywami. W opowiadaniu Tajemnica ksi臋偶ycowa mamy np. mocny w膮tek romantyczny. To swoj膮 drog膮, chyba najbardziej poetycki tekst ze wszystkich, jakie mo偶na znale藕膰 w tym tomiku; przesycony nostalgi膮, t臋sknot膮, nawet swego rodzaju smutkiem. Z kolei Dzie艅 Zaduszny, to niemal przypowie艣膰. Przypowie艣膰 utrzymana w stylistyce grozy, z duchem starego proboszcza w roli g艂贸wnej, kt贸rego od upragnionego "wiecznego spokoju" dzieli tylko jedna msza. Tekst z niezwyk艂ym klimatem tworzonym g艂贸wnie przez korytarze i cele starego klasztoru, ale tak偶e sam膮 histori臋. Duch domagaj膮cy si臋 uwagi, pojawia si臋 r贸wnie偶 w opowiadaniu Kornet, w kt贸rym panuje wr臋cz gotycka atmosfera. Moj膮 uwag臋 zwr贸ci艂o tak偶e Zwierciad艂o - kr贸tka, lecz pe艂na nastroju opowie艣膰 o stracie i zjawie, jako omenie zwiastuj膮cym 艣mier膰.
 
Jednak nie samymi duchami Historie niezwyk艂e 偶yj膮. J贸zef Jankowski, jako okultysta i cz艂onek kilku stowarzysze艅 ezoterycznych, w swoich opowiadaniach dzieli艂 si臋 swoimi pasjami i zainteresowaniami, przestrzegaj膮c jednocze艣nie przed niew艂a艣ciwym wykorzystywaniem duchowych umiej臋tno艣ci. Ot, jak cho膰by w Niebezpiecznej zabawie, kt贸ra opowiada o nieprzemy艣lanych podr贸偶ach astralnych, czy w Komunikacie, gdzie pisarz wytyka pr贸偶no艣膰 i zadufanie bior膮cych udzia艂, tylko dla rozrywki, w seansach spirytystycznych.
 
Historie niezwyk艂e to opowie艣ci o stracie, szale艅stwie, przekraczaniu granic, odkrywaniu tego co ukryte, tajemnicze i niezwyk艂e. Obok bohater贸w ca艂kowicie fikcyjnych pojawiaj膮 postaci inspirowane prawdziwymi lub te偶 ca艂kiem prawdziwe jak cho膰by Stefan Ossowiecki, prywatnie przyjaciel Jankowskiego, oficjalnie uznawany za najwi臋kszego polskiego jasnowidza okresu mi臋dzywojennego. Taki, no wiecie, Jackowski epoki modernizmu. 馃槈 Jankowski daje te偶 pozna膰 si臋 jako wnikliwy obserwator i komentator rzeczywisto艣ci, ale nade wszystko jako tw贸rca o bogatej wyobra藕ni.

Groza przedwojennej Polski ma wiele twarzy. Jedna z nich nale偶y do J贸zefa Jankowskiego. Dobrze, 偶e Wydawnictwo IX postanowi艂o j膮 przypomnie膰, od艣wie偶y膰... Jak zwa艂, tak zwa艂. Chodzi mi o to, 偶e Historie niezwyk艂e, to jedna z tych zapomnianych pere艂ek, kt贸re warto mie膰 w swojej biblioteczce. Je艣li wi臋c interesujecie si臋 groz膮, je艣li fascynuj膮 Was opowie艣ci z dreszczykiem, to powinni艣cie si臋gn膮膰 po t臋 publikacj臋. Mnie ten tomik oczarowa艂, nie tylko zebranymi tu opowie艣ciami, ale i stylistyk膮, jak膮 pos艂ugiwa艂 si臋 Jankowski. A zatem gor膮co zach臋ci膰 Was do lektury i mam nadziej臋, 偶e przypadnie Wam do gustu.

ilustracja na ok艂adce: Krzysztof Bili艅ski
seria: Wielkie Arkana
ISBN: 978-83-67482-06-6
wydawnictwo: IX
ilo艣膰 stron: 266
oprawa: mi臋kka ze skrzyde艂kami
rok wydania: 2022 
gatunek: horror | opowiadania
ocena: 馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃 7/10
| 馃 recenzja powsta艂a w ramach wsp贸艂pracy z Wydawnictwem IX

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

1984 | George Orwell

KANE. BOGOWIE W MROKU | Karl Edward Wagner

呕YWE TRUPY | George A. Romero & Daniel Kraus