DUCHY LETNIEJ NOCY | antologia nowel i opowiada艅

* STARE DUCHY LUBI膭 STRASZY膯 LATEM *

| 馃弲 recenzja wyr贸偶niona przez Redakcj臋 portalu NaKanapie.pl

To ju偶 czwarta ods艂ona letniej edycji antologii z klasycznymi opowie艣ciami grozy, a je艣li dodamy do tego edycje zimowe, to wychodzi nam ju偶 poka藕na seria 9 tom贸w, kt贸re zabieraj膮 nas do 艣wiata duch贸w, zjaw, czarownic, starych dwor贸w, przekl臋tych zamk贸w i osnutych mg艂膮 wrzosowisk. W najnowszej antologii zatytu艂owanej "Duchy letniej nocy", do kt贸rej ponownie teksty wybra艂 Tadeusz Zysk, trafi艂o dziesi臋膰 tekst贸w, siedmiu Autorek i Autor贸w tworz膮cych w drugiej po艂owie XIX i na pocz膮tku XX wieku. Ja wybra艂em dla Was kilka opowie艣ci, o kt贸rych warto porozmawia膰 i dla kt贸rych, moim zdaniem, warto si臋gn膮膰 po t臋 antologi臋.

馃摎 Charles Willing Beale - "Duch Guir House"
Mo偶e zacznijmy od tego, 偶e w "Duchach letniej nocy", jak w 偶adnym z poprzednich tom贸w, swoje pi臋tno odcisn臋艂y nowele, kt贸re zajmuj膮 znaczn膮 cz臋艣膰 tej antologii. W艂a艣ciwie pierwsze trzy teksty wype艂niaj膮 ponad 50% ca艂ej ksi膮偶ki, a ja chcia艂bym zwr贸ci膰 Wasz膮 uwag臋, na drug膮 opowie艣膰, zatytu艂owan膮 "Duch Guir House" Charlesa Willinga Beale'a. Jest to, jak wskazuje na to sam tytu艂, klasyczna opowie艣膰 o duchach, ale podana w eleganckiej literackiej formie, no i z ciekaw膮 fabu艂膮, kt贸ra wyr贸偶nia t臋 konkretn膮 histori臋, od innych tego typu. Sam pocz膮tek jest do艣膰 ciekawy, bowiem na skutek zrz膮dzenia losu, g艂贸wny bohater, niejaki Henley, wchodzi w posiadanie tajemniczego listu, w kt贸rym nieznana mu kobieta prosi o pomoc. Problem w tym, 偶e nie on jest adresatem korespondencji, ale mimo to odpowiada na ni膮 i zg艂asza si臋 do nadawczyni. Na miejscu okazuje si臋, 偶e prosz膮ca o pomoc, to ca艂kiem m艂oda i atrakcyjna m艂oda niewiasta, a problem, z kt贸rym si臋 zmaga to nawiedzony dom.

Ok, poza samym pocz膮tkiem, nie znajdziecie tu nic nowego, ale to nie zmienia faktu, 偶e Beale znakomicie pos艂uguje si臋 pi贸rem i potrafi zar贸wno tworzy膰 atmosfer臋 grozy, jak i dawkowa膰 napi臋cie. To bardzo dobra opowie艣膰, kt贸rej warto po艣wi臋ci膰 chwil臋 uwagi.

馃摎 Robert Murray Gilchrist - "呕ona sir Toby'ego"
Wprawdzie zacz膮艂em od noweli, ale moim numerem jeden tej antologii jest jedna z dw贸ch opowie艣ci Roberta Murraya Gilchrista. Ten angielski pisarz i regionalista 偶yj膮cy w latach 1867-1917 zabiera nas do Melton Barnabas, niewielkiego miasteczka, w kt贸rym kr贸tk膮 przerw臋 w podr贸偶y postanawiaj膮 sobie zrobi膰 dwie szacowne damy. M艂odsza idzie zwiedza膰 pobliski ko艣ci贸艂ek, a tam... W tym miejscu ugryz臋 si臋 w j臋zyk, 偶eby Wam zbyt wiele nie zdradzi膰. Ale powiem Wam, 偶e nie jest to typowa groza, cho膰 niew膮tpliwie to uczucie niepokoju, ten dreszczyk emocji jest wyczuwalny od samego pocz膮tku. "呕ona sir Toby'ego" swoim klimatem troch臋 przypomina mi opowiadanie "Crouch End" ze zbioru "Marzenia i koszmary" Stephena Kinga, ale to tylko takie moje lu藕ne skojarzenie. Tekst nie jest d艂ugi, wr臋cz przeciwnie, jest jednym z kr贸tszych w tej antologii, ale czyta si臋 z wypiekami na twarzy.

馃摎 Robert Murray Gilchrist - "Wied藕ma z Peak"
A skoro jeste艣my przy Gilchristcie (tak, ten autor, zdecydowanie najbardziej przypad艂 mi do gustu), nie mog臋 nie wspomnie膰 o "Wied藕mie z Peak". Wspominaj膮c wcze艣niej o tym, 偶e Robert Murray by艂 regionalist膮, w tym miejscu warto u艣ci艣li膰, 偶e jego zainteresowanie dotyczy艂o w艂a艣nie regionu Peak, z kt贸rym by艂 zwi膮zany niemal ca艂e 偶ycie. To w艂a艣nie tutaj zosta艂a osadzona historia napisana w duchu przypowie艣ci, w kt贸rej pojawia si臋 biedna wdowa i lubi膮cy upadla膰 swoich d艂u偶nik贸w bezwzgl臋dny lichwiarz. Ca艂a historia od razu skojarzy艂a mi si臋 z "Opowie艣ci膮 wigilijn膮" Charlesa Dickensa, chocia偶 dzie艂o Gilchrista jest: po pierwsze - znacznie kr贸tsze, a po drugie - bardziej mroczne. Nie ma tu wprawdzie duch贸w, ale autor udowadnia, 偶e zagro偶enie ze strony 偶ywych jest znacznie bardziej przera偶aj膮ce i niebezpieczne, od wszelkich zjaw i upior贸w.

馃摎 Co jeszcze?
Oczywi艣cie na tych trzech, dobre teksty si臋 nie ko艅cz膮. Mamy tu chocia偶by "Przesz艂o艣膰" Ellen Glasgow, kt贸ra w do艣膰 przewrotny spos贸b podchodzi do duch贸w i nawiedzonych dom贸w, daj膮c nam naprawd臋 ciekaw膮 i wci膮gaj膮c膮 opowie艣膰 o m艂odej sekretarce, zmuszonej przez okoliczno艣ci by zmierzy膰 si臋 z pewn膮 zjaw膮 oraz przesz艂o艣ci膮 rodziny, dla kt贸rej przysz艂o jej pracowa膰.

Warto te偶 wspomnie膰 o "Si艂ach natury i mocach ducha" Jamesa Buchana. Ten szkocki pisarz, ale i polityk, daje nam opowie艣膰 o wied藕mie, zabobonach oraz niszcz膮cej sile plotek, uprzedze艅 i strachu przed nieznanym. To raczej historyczno-obyczajowa fantastyka ni偶 groza, ale warto pochyli膰 si臋 nad tym opowiadaniem.

No i na sam koniec, klasyczna, wr臋cz podr臋cznikowa opowie艣膰 o duchach. "Historia Zielonego Domu w Wallington" od Allena Upwarda to historia pewnego domu, do kt贸rego przylgn臋艂a 艂atka "nawiedzony", przez co jego w艂a艣ciciel ma problemy ze sprzeda偶膮. W tym opowiadaniu zaskoczy艂o mnie lekkie pi贸ro Upwarda, a co jak co, ale po angielskim poecie, prawniku i nauczycielu, tego bym si臋 nie spodziewa艂. Ale takie zaskoczenia s膮 zawsze mi艂e, a i sama historia, cho膰 podobna do setek innych opowie艣ci o nawiedzonych domach, sprawi艂a mi wiele frajdy.

馃摎 Twarda oprawa, szyty grzbiet i obwoluta
Kto zetkn膮艂 si臋 ju偶 wcze艣niej z t膮 seri膮 antologii, ten zapewne wie, 偶e s艂ynie nie tylko z dobrego doboru tekst贸w, ale r贸wnie偶 z pi臋knych wyda艅. Tutaj, tak jak w poprzednich tomach, mamy tward膮 opraw臋 ozdobion膮 ilustracj膮 Urszuli Gire艅, szyty grzbiet, no i obwolut臋. Ca艂o艣膰 w stylu retro, co do klasyki jak najbardziej pasuje.

"Duchy letniej nocy" to kolejna bardzo dobra antologia, kt贸ra trzyma wysoki literacki poziom. Zreszt膮 ta seria Zysku w艂a艣ciwie nigdy mnie nie zawiod艂a, a ja zd膮偶y艂em si臋 przyzwyczai膰, 偶e stare duchy lubi膮 straszy膰 latem. Upodoba艂y te偶 sobie mr贸z, dlatego ju偶 teraz czekam na kolejny tom, tym razem w edycji zimowej, a Was zach臋cam, aby艣cie si臋gn臋li po "Duchy letniej nocy".

autorzy: J. H. Riddell | Charles Willing Beale | Amelia B. Edwards | James Buchan | Ellen Glasgow | Robert Murray Gilchrist | Allen Upward
t艂umaczenie: Jerzy 艁ozi艅ski
projekt ok艂adki: Urszula Gire艅
ISBN: 978-83-8335-297-8
wydawnictwo: Zysk i S-ka
ilo艣膰 stron: 694
oprawa: twarda z obwolut膮
rok wydania: 2024 
gatunek: groza | klasyka
ocena: 馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃 7/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CO艢 | John W. Campbell

KANE. BOGOWIE W MROKU | Karl Edward Wagner 馃