CO艢 | John W. Campbell

* KULTOWE DZIE艁O W NOWYM WYDANIU *

| 馃弲 recenzja wyr贸偶niona przez Redakcj臋 portalu NaKanapie.pl

To jeden z najbardziej kultowych horror贸w science fiction w historii literatury. Opowiadanie "Who Goes There?" po raz pierwszy ukaza艂o si臋 w magazynie "Astounding Stories of Super-Science" w sierpniu 1938 roku, kilkadziesi膮t lat p贸藕niej, ju偶 po 艣mierci autora Johna W. Campbella, odnaleziona zosta艂a znacznie d艂u偶sza wersja tego tekstu, kt贸r膮 po raz pierwszy opublikowano dopiero w 2019 roku. Wydawnictwo Vesper ju偶 po raz drugi przypomina nam legendarne "Co艣" w pe艂nej, nowelowej ods艂onie, ale tym razem pod szyldem swojej sztandarowej serii sci-fi - Wymiary.

Kulisy odkrycia noweli "Frozen Hell"
Zaczn臋 do艣膰 nietypowo, bo od niesamowitej historii odkrycia noweli, kt贸r膮 do 2018 roku wszyscy kojarzyli z opowiadaniem. Alec Nevala-Lee - pisarz g艂贸wnie biograficzny, zbiera艂 materia艂y do swojej kolejnej ksi膮偶ki po艣wi臋conej legendom fantastyki naukowej, gdy zupe艂nie przypadkiem natrafi艂 na pewien karton ukryty w magazynach biblioteki Harvarda. Mo偶e ukryty to niew艂a艣ciwe s艂owo, pr臋dzej "zapomniany". Tak czy inaczej w tym kartonie znalaz艂y si臋 maszynopisy i notatki nie偶yj膮cego od 1971 roku Johna W. Campbella, w艣r贸d kt贸rych znalaz艂 si臋 maszynopis "Frozen Hell". Nevala-Lee zag艂臋biaj膮c si臋 w lektur臋, szybko odkry艂, 偶e ma przed sob膮 znacznie d艂u偶sz膮 wersj臋 kultowego opowiadania "Who Goes There?" z 1938 roku. Rok po odkryciu, bo w 2019 roku nowela Campbella zosta艂a wydana po raz pierwszy, wraz z przedmow膮 Aleca Nevala-Lee oraz wprowadzeniem Roberta Silverberga. T臋 wersj臋 dostajemy te偶 w edycji polskiej, dodatkowo wzbogacon膮 o pos艂owie dziennikarza Piotra Go膰ka oraz o fragment nigdy nieuko艅czonej kontynuacji.

"Frozen Hell" w swojej d艂u偶szej wersji to przede wszystkim bardziej rozbudowana fabu艂a, wzbogacona o zupe艂nie nowe rozdzia艂y, ale r贸wnie偶 lepiej napisani bohaterowie na czele z McReadym, kt贸ry dla mnie zawsze b臋dzie mia艂 twarz m艂odego Kurta Russella.

Mroczna Antarktyda i co艣 w lodzie
"Co艣" rozgrywa si臋 na skutej lodem Antarktydzie, gdzie grupa badaczy odkrywa dziwny obiekt. Pocz膮tkowo my艣l膮, 偶e to meteoryt, ale gdy dokopuj膮 si臋 do obiektu, okazuje si臋, 偶e to statek kosmiczny obcego pochodzenia. Wewn膮trz znajduj膮 zamro偶on膮 istot臋, jakby 偶ywcem wyci膮gni臋t膮 z sennych koszmar贸w. Dla nas "stety", dla nich "niestety", ciekawo艣膰 naukowc贸w bierze g贸r臋 nad zdrowym rozs膮dkiem i zabieraj膮 obcego do stacji badawczej, aby tam sobie w spokoju odtaja艂. Oczywi艣cie wszyscy cz艂onkowie ekspedycji my艣l膮, 偶e kosmiczny brzydal (bo trzeba Wam wiedzie膰, 偶e do najpi臋kniejszych nie nale偶y), jest martwy, ale my wiemy swoje, prawda? W ko艅cu obcy znika, a na stacji wybucha panika...

T臋 opowie艣膰 buduje atmosfera
Ani fabu艂a, ani bohaterowie, nawet w tej wersji rozszerzonej nie s膮 jako艣 specjalnie g艂臋bocy, czy skomplikowani. Nie ma tu miejsca na psychologi臋 postaci, czy wielowarstwow膮 intryg臋, w ko艅cu to nowela, a te rz膮dz膮 si臋 swoimi prawami. Nowele i opowiadania, to bardzo skondensowane teksty, w kt贸rych si艂膮 rzeczy, nie mo偶emy dosta膰 wszystkiego. Ale to, co wyr贸偶nia "Co艣" na tle innych dzie艂, to niesamowity, wciskaj膮cy w fotel klimat tej opowie艣ci. John W. Campbell atmosfer臋 grozy buduje ju偶 od pierwszych zda艅 i od pierwszych zda艅 czu膰 przeszywaj膮cy ch艂贸d Antarktydy. To, co Campbell zrobi艂 w warstwie narracji jest naprawd臋 niesamowite; to umiej臋tne budowanie napi臋cia, te p贸藕niejsze emocje, ta panika, kt贸ra towarzyszy bohaterom... W艂a艣nie to czyni t臋 nowel臋 "kultow膮". "Co艣" to opowie艣膰 o nieuchwytnej grozie, o strachu czaj膮cym si臋 poza zasi臋giem. To r贸wnie偶 opowie艣膰 o samej Antarktydzie czyli miejscu skrajnie nieprzychylnym cz艂owiekowi.

Campbell cho膰 utrzymuje "Co艣" w konwencji science fiction, stara si臋 unika膰 naukowych wywod贸w. Cho膰 wszyscy... no dobra, prawie wszyscy bohaterowie, to umys艂y raczej 艣cis艂e, "Co艣" nie jest naszpikowane naukowym 偶argonem. Powiem wi臋cej, odnios艂em wra偶enie, 偶e wszyscy, kt贸rzy utkn臋li na tym skutym lodem fragmencie Ziemi, to swojskie ch艂opaki, kt贸re i potrafi膮 po偶artowa膰, i pogada膰 o rzeczach b艂ahych, przez co sprawiaj膮 wra偶enie bardziej przyst臋pnych. Ale, jak ju偶 wspomina艂em, bohaterowie w tej opowie艣ci nie s膮 a偶 tak wa偶ni. Mo偶na powiedzie膰, 偶e stanowi膮 tylko dodatek, do historii, kt贸r膮 tworzy niezapomniana atmosfera.

Campbell vs. Carpenter
Patrz膮c na "Co艣" nie mo偶na pomin膮膰 r贸wnie kultowego horroru Johna Carpentera z 1982 roku, kt贸ry stanowi lu藕n膮 ekranizacj臋 dzie艂a Campbella. Jest to pierwszy raz, kiedy w recenzji ksi膮偶kowej odnios臋 si臋 bezpo艣rednio do adaptacji filmowej, ale te dwa dzie艂a s膮 na tyle istotne i na tyle r贸偶ni膮 si臋 od siebie, 偶e postanowi艂em po艣wi臋ci膰 im chwil臋 uwagi. Pewnie wi臋kszo艣膰 z Was, nawet je艣li nie czyta艂a czy to opowiadania, czy noweli, widzia艂a obraz Johna Carpentera. Tw贸rca "Halloween", "Oni 偶yj膮", "Christine" czy "Wioski przekl臋tych" w spos贸b bardzo umiej臋tny i przemy艣lany przekonwertowa艂 groz臋 literack膮, na groz臋 filmow膮, dobrze wiedz膮c, 偶e s艂owa strasz膮 zupe艂nie inaczej, ni偶 d藕wi臋ki i obraz, a film opiera si臋 przecie偶 g艂贸wnie na d藕wi臋kach i obrazie. Opowie艣膰 Carpentera jest bardziej dos艂owna, bezpo艣rednia, tymczasem Campbell po mistrzowsku straszy nasz膮 pod艣wiadomo艣膰, wydobywa z nas ukryte l臋ki. Te dwa dzie艂a, cho膰 jak偶e r贸偶ne w swoim tempie, ale po cz臋艣ci i narracji (Carpenter bardzo szybko przechodzi do rzeczy, tymczasem Campbell snuje swoj膮 opowie艣膰 raczej powoli), wzajemnie si臋 dope艂niaj膮 tworz膮c obraz walki nie tylko z obc膮 form膮 偶ycia, ale r贸wnie偶, a mo偶e i przede wszystkim z w艂asnymi l臋kami.

Sequel i inne dodatki
Polskie wydanie "Co艣" zar贸wno to, kt贸re ukaza艂o si臋 teraz, w ramach serii Wymiary, jak i to sprzed pi臋ciu lat, zosta艂o wzbogacone o kilka dodatk贸w, w tym fragment kontynuacji "Co艣", nosz膮cej roboczy tytu艂 "Istoty z innego 艣wiata", nawi膮zuj膮cy do pierwszej ekranizacji opowiadania Campbella - "Istota z innego 艣wiata" z 1951 roku. Dostajemy jedynie kilka rozdzia艂贸w, bowiem tekst maj膮cy by膰, w zamy艣le tw贸rcy, pe艂nowymiarow膮 powie艣ci膮, nigdy nie zosta艂 uko艅czony. Kontynuacja "Co艣" skupia si臋 na 偶o艂nierzach udaj膮cych si臋 z misj膮 na Antarktyd臋. Ta misja ma zwi膮zek z wydarzeniami w pierwszej cz臋艣ci, ale pod wzgl臋dem fabularnym "Istoty z innego 艣wiata" to zupe艂nie nowe rozdanie, jedynie lu藕no nawi膮zuj膮ce do pierwowzoru. Sequel nie ma w sobie tego klimatu, co pierwsza cz臋艣膰 i w moim odczuciu jest nieudan膮 pr贸b膮 odci臋cia kuponu od sukcesu opowiadania "Who Goes There?". Ten fragment traktuj臋 wi臋c jedynie jako ciekawostk臋, wszak ci臋偶ko oceni膰, jaka finalnie by艂aby ta powie艣膰, nos mi jednak podpowiada, 偶e raczej nie zosta艂bym jej fanem.

W ksi膮偶ce znajdziecie te偶 inne dodatki. Na uwag臋 zas艂uguje przede wszystkim przedmowa Aleca Nevala-Lee, kt贸ry zdradza nam ca艂e kulisy odnalezienia maszynopisu "Frozen Hell". Robert Silverberg, autor m.in. 艣wietnej powie艣ci "W d贸艂, do ziemi", opowiada nam nie tylko o tw贸rczo艣膰 Campbella, ale r贸wnie偶 przybli偶a nam jego 偶yciorys, z kolei pos艂owie Piotra Go膰ka, to sentymentalna podr贸偶 do lat '80, do czas贸w seans贸w filmowych pirackich kaset VHS, do z艂otej ery horror贸w sci-fi i do historii filmu "Co艣". No, nie ukrywam, 偶e jestem tak stary, 偶e pierwszy raz "Co艣" Carpentera r贸wnie偶 ogl膮da艂em na VHS, cho膰 nie w latach '80, a w pierwszej po艂owie lat '90 i ten film r贸wnie偶 i na mnie zrobi艂 spore wra偶enie. No, ale o tym kiedy indziej, bo o samych ekranizacjach pewnie kiedy艣 Wam opowiem. I tak dla wyja艣nienia: to wszystko ma zar贸wno wydanie nowe, kt贸re ukaza艂o si臋 w艂a艣nie pod szyldem serii Wymiary, jak i to z 2019 roku. Jedyne r贸偶nice to ok艂adka, no i ta starsza edycja ma w 艣rodku ilustracje. Ca艂a reszta pozosta艂a bez zmian.

Czy zatem warto si臋gn膮膰 po "Co艣"?

To zale偶y w jakiej literaturze gustujecie. Nowela "Co艣" powinna si臋 spodoba膰 zar贸wno fanom science fiction, jak i grozy, ale tej grozy bardziej spokojnej, wywa偶onej, zbudowanej na atmosferze i ukrytych l臋kach. Ta rozszerzona wersja klasycznego opowiadania Johna W. Campbella pozwala na pe艂niejsze zanurzenie si臋 w mro藕nym, nieprzyjaznym 艣wiecie Antarktydy, gdzie garstka facet贸w staje w obliczu nieznanego zagro偶enia. Campbell mistrzowsko buduje napi臋cie i klimat i to jest to, za co miliony pokocha艂o t臋 nowel臋.

"Co艣" to jedno z nielicznych dzie艂, kt贸re odcisn臋艂o tak wyra藕ne pi臋tno na popkulturze i to jest kolejny pow贸d, dla kt贸rego warto si臋gn膮膰 po t臋 ksi膮偶k臋.

tytu艂 oryginalny: Frozen Hell  (2019)
autor: John W. Campbell | Alec Nevala-Lee [przedmowa] | Robert Silverberg [wprowadzenie] | Piotr Gociek [pos艂owie]
t艂umaczenie: Tomasz Chyrzy艅ski
ilustracja na ok艂adce: Micha艂 Loranc
seria: Wymiary
ISBN: 978-83-7731-503-3
wydawnictwo: Vesper
ilo艣膰 stron: 232
oprawa: twarda
rok wydania: 2024 
ocena: 馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃馃拃❌❌❌ 7/10
| 馃 recenzja powsta艂a w ramach wsp贸艂pracy barterowej z Wydawnictwem VESPER
馃摎 Inne wydanie:
t艂umaczenie: j.w.
ok艂adka i ilustracje: Maciej Kamuda
ISBN: 978-83-7731-341-1
wydawnictwo: Vesper
ilo艣膰 stron: 244
oprawa: twarda
rok wydania: 2019
 
 
  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DUCHY LETNIEJ NOCY | antologia nowel i opowiada艅

CONAN. KSI臉GA PIERWSZA | Robert E. Howard 馃